گوشی مری دیجیتال
گوشی مری دیجیتال
آبان ۲۶, ۱۳۹۷
کاف تورنیکت

  کاف:

  کاف نام وسیله ای است که به دور اندام بسته میشود تا مسیر جریان خون را مسدود کند.

  در اتاق عمل و برای بعضی اعمال جراحی ارتوپدی و هند سرجری و وسکولار از نوعی تورنیکه بادی استفاده میشود. آن را مانند بازوبند به دور بازو یا ران می بندند و با باد کردن آن مانع از رسیدن جریان خون به انتهای اندام  مانند دست یا پا می شوند. به این ترتیب جراح میتواند بدون وجود مشکل خونریزی عمل جراحی را در یک فیلد عاری از خون انجام دهد انجام دهد.

  تورنیکت پنوماتیک:

  تورنیکت پنوماتیک وسیله ای است که جهت تامین فشار هوای داخل کافها بصورت پنوماتیک به کار می رود. تورنیکت اتوماتیکی است که جهت کمپرس رگها و جلوگیری از ورود خون به درون عضو مورد استفاده قرار می گیرد.

  اندازه ی کاف با توجه به قطر اندام انتخاب می شود و بهتر است برای جلوگیری از وارد شدن مستقیم فشار بر اعصاب اندام در زیر کاف یک باند نرم (ویبریل یا پارچه نرم) قرار گیرد.محدوده ی بزرگسالان 250 تا 400 میلی متر جیوه و محدوده ی کودکان 150 تا 250 میلی متر جیوه است.

  روش استفاده از کاف تورنیکه یا تورنیکت یا رگ بند یا شریان بند (تورنیکت پنوماتیک)

  تورنیکه یا تورنیکت یا رگ بند عمدتا در انجام اعمال مربوط به اندام های تحتانی مثل پا یا دست مورد استفاده قرار می گیرد.

  این وسیله در بالای عضو بسته می شود و باد کردن آن مانع از خونریزی در طول عمل میگردد؛ در نتیجه به تیم جراحی با دید بهتری به موضع عمل کمک خواهد کرد.

  ابتدا کاف تورنیکت در عضو بسته شده و سپس پرپ و درپ صورت میگیرد. کاف تورنیکه باید بالای عضو بسته شود. در اعمال مربوط به دست، کاف در بالای بازو بسته میشود. در اعمال مربوط به پا کاف در نزدیک کشاله ران بسته می شود در صورت استفاده برای اندام تحتانی اگر بخواهیم تورینکه را زیر زانو ببندیم بایستی زیر گردن فیبولا بسته شود تا به عصب پرونئال سطحی فشار وارد نشود ولی ترجیحا بهتر است تورینکه بالای زانو بسته شود. در مردان باید مواظب بود که بیضه ها به زیر تورنیکه نرود زیرا در این صورت باعث نکروز بیضه ها می گردد.قبل از بستن کاف تورنیکه باید ناحیه توسط چند لایه ویبریل پوشانده گردد و بعد کاف بسته شود. از رفتن محلول پرپ (بویژه بتادین) به زیر کاف باید خودداری شود زیرا احتمال سوختگی پوست در این وضعیت وجود دارد؛ این موضوع بویژه در کودکان بسیار حائز اهمیت است.بعد از درپ کردن، تورنیکه باد می شود. البته بعد از باد کردن تورنیکه، عضو جهت تخلیه خون باید توسط باند اسمارک (اسمارج یا باند کشی) بانداژ و آن را به مدت 3 تا 5 دقیقه بالا نگه داشت.بعد از 3 تا 5 دقیقه باند اسمارچ  پس از باد کردن کاف باز می شود..
  تکنسین اتاق عمل بعد از یک ساعت باید جراح را مطلع نماید.بسته به نظر جراح تورنیکه ممکن است برای چند دقیقه تخلیه شده و مجددا باد شود.از این پس باید هر 15 دقیقه یکبار جراح را مطلع نمود.در هنگام تخلیه باد تورنیکه، جهت پیشگیری از اختلالات قلبی تیم بیهوشی را باید از این قضیه مطلع کرد.زمان باد کردن کاف تورنیکه و خالی کردن باید در پرونده مریض ثبت شود.

  تورنیکه یا تورنیکت یا رگ بند یا شریان بند انواع کاف

  1. کاف دوبل (دوگانه) تورنیکت ای وی بلاک (بیر بلاک) - دست و پا
  2. کاف تورنیکت ساده (تکی) بزرگسال - دست و پا
  3. کاف تورنیکت ساده (تکی) اطفال